Jako że nasza strona od niedawna zajmuje się nie tylko grami komputerowymi, ale i pozostałymi dziedzinami szeroko rozumianej kultury i sztuki, dziś przerabiamy popkulturę. A konkretnie komiks. Komiks, który może w Polsce jest mało znany, ale za oceanem został dwa lata temu przerobiony na wysokobudżetowy film, który już jest kultowy. Przed wami - Scott Pilgrim!
Scott ma 23 lata. Nie pracuje, jest basistą w grającej po klubach kapeli rockowej, za kasę od starych wynajmuje z kumplem Wallacem ("Cool Gay Roommate") mieszkanie i spotyka się z siedemnastoletnią Azjatką, Knives Chau. Życie Scotta wywraca się do góry nogami kiedy poznaje Ramonę Flowers, dziewczynę ze swoich snów (dosłownie!). Aby móc się z nią spotykać musi najpierw pokonać siedmiu (właściwie to siedmioro, ale sza!) złych byłych Ramony. No i uporządkować sprawy z Knives i członkami zespołu... Historia może z opisu sprawiać nieco melodramatyczne wrażenie, ale to tylko pozory. Całość jest mocno surrealistyczna i pełna absurdalnego humoru. Pełno tu nawiązań do kultury nerdowskiej/geekowskiej oraz do gier komputerowych. Walki z siedmioma byłymi Ramony jako żywo przypominają walki z japońskich napierniczanek. Po pokonaniu wroga jego ciało nagle znika, a zamiast niego pojawiają się itemki, a od czasu do czasu pojawiają się paski ze statystykami Scotta. Ponadto nie można nie wspomnieć o świetnie napisanych postaciach.
Unikalny jest styl w jakim utrzymany jest komiks. Rysunki są proste, wyraziste, przez niektórych krytyków określane jako "kanadyjska manga" (także ze względu na format każdego z sześciu tomów cyklu). Poza opisanymi wcześniej wtrętami a’la gry wideo nie można nie wspomnieć o wtrętach narratora. Krótkie, z jajem, a od czasu do czasu, gdy pojawia się nowa postać, pojawia się przecudna ramka z podstawowymi faktami na jej temat.. No i parokrotnie w przeuroczy sposób bohaterowie komiksu łamią czwartą ścianę.
Problemy? Całość nie została przetłumaczona na język polski (jako maturzysta 2012 nie miałem jednak praktycznie żadnych problemów ze zrozumieniem o co chodzi), a jedynym legalnym sposobem zdobycia cyklu w Polsce jest zamówienie towaru na Amazonie (choć na Allegro na profilach księgarni obcojęzycznych też coś można znaleźć). Ale wiecie co? Warto, warto, po trzykroć warto!
Wydawnictwo: Oni Press
Rok wydania: 2004-2010
Autor: Bryan Lee O'Malley
Rysunek: Bryan Lee O’Malley
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz